Aké nebezpečenstvo predstavuje vaša autobatéria?

Aké nebezpečenstvo predstavuje vaša autobatéria?

Batéria je dôležitou súčasťou, ktorú majitelia vozidiel často zanedbávajú. Vďaka nej vám vozidlo ponúka množstvo pohodlia. Či už sú to funkčné stierače, svetlá, klimatizácia, alebo možnosť prepravy. Autobatéria vydrží až tri roky, čo znamená, že 30 % áut potrebuje novú batériu každý rok. Poďme sa preto spolu pozrieť, aké riziko predstavuje zanedbanie vašej autobatérie.

Kyselina z batérie

Batérie obsahujú kyselinu sírovú a elektrolyt, ktorému je potrebné venovať mimoriadnu pozornosť. Kyselina sírová je žeravá a jedovatá kvapalina, ktorá spôsobuje bolestivé popáleniny, podráždenie pokožky a očí a taktiež môže vážne poškodiť oblečenie.

Ak vdychujete výpary, toxické látky v nich vám môžu vážne poškodiť sliznicu a pľúca. Ak by sa vám táto kyselina dostala do oka, pravdepodobne dôjde k úplnej slepote. 

Horľavé plyny

Vodík a kyslík vznikajú ako súčasť prevádzky batérie. V batérii vytvárajú výbušnú zmes a unikajú cez vetracie otvory. Plyny vodíka a kyslíka sa uvoľňujú aj počas nabíjania batérie alebo pri jej otrasoch.

Vedeli ste, že…

…ak sa tieto plyny nahromadia na malej ploche, môže prísť k výbuchu či požiaru?

Elektrický prúd a popáleniny

Vodivý predmet môže vytvoriť náhodný skrat svoriek batérie. Výsledkom toho je dostatočné teplo, ktoré vám môže spôsobiť vážne popáleniny. Takáto situácia môže nastať aj pri roztopení a rozstrekovaní akéhokoľvek kovu.

V dôsledku chybného sieťového elektrického nabíjacieho zariadenia môže dôjsť k vážnym úrazom elektrickým prúdom. Rovnaký úraz sa vám môže stať počas nabíjania vysokonapäťových batériových systémov alebo nabíjania niekoľkých batérií.

Preventívne bezpečnostné opatrenia

Vďaka modernej technológii ponúkajú batérie lepší výkon pri studenom štarte a dlhšiu životnosť ako kedykoľvek predtým, a to aj napriek väčšiemu množstvu elektronických zariadení.

S trochou starostlivosti a údržby sa dá tomu vyhnúť. Bežnou chybou je najmä preplnenie alebo nedostatočné naplnenie batérie destilovanou vodou. Práve to skracuje životnosť batérie a nevyhnutne zlyhá v tom najhoršom možnom momente. 

Zdroj: unsplash.com

Ako sa vyhnúť vybitej batérii?

  • Pred zimou si nechajte skontrolovať batériu.
  • Pri opustení vozidla sa uistite, že všetky svetlá alebo príslušenstvo sú vypnuté.
  • Chybné spínače na palubnej doske alebo zadné ostrekovače a stierače by sa mali opraviť skôr, ako vybijú batériu.
  • Udržujte hladinu kvapaliny batérie na správnej úrovni.
  • Pravidelné jazdite alebo používajte schválené nabíjačky batérií.
  • Puzdro na batériu udržujte čisté od nečistôt a mastnoty.
  • Zabezpečte pravidelné čistenie pólov.
  • Nechajte svoj motor pravidelne servisovať, pretože zlý stav motora môže preťažiť batériu.
  • Nechajte si skontrolovať rýchlosť nabíjania vášho alternátora pri každom servise.
  • Je potrebné skontrolovať stav a správne napnutie klinového remeňa spájajúceho motor s alternátorom, aby sa zabránilo preklzávaniu.
  • Nepokúšajte sa poškodenú batériu renovovať alebo opraviť. Toto by mal vykonávať iba vhodne vyškolený personál s primeraným vybavením a v súlade s pokynmi výrobcu.

Zdroj: unsplash.com

Záver

Každá autobatéria jedného dňa doslúži. Dovtedy je vašou povinnosťou zaistiť, aby slúžila čo najlepšie a nevystavila vás nebezpečenstvu. Už viete, ako na to. Teraz otvorte kapotu auta a skontrolujte, čo je potrebné pre bezpečnú jazdu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *